Ünlü Ressam Mikelanjelo'nun Hayatı


data-ad-client="ca-pub-8447255288543551"
data-ad-slot="3941138620"
data-ad-format="auto">

mikelanjelo

Mikelanjelo (Michelangelo Buonar­roti) Rönesans dönemi İtalyan heykeltıraşı, ressam ve mimar (1475–1564). Floransalı eski bir ailedendir. Küçük yaşta, resim ça­lışmaları yapmaya başladı. Babası, onun sanata yönelmesini önleyemedi.

1488'de bir resim atölyesine girdi. Kısa bir süre sonra oradan ayrıl­dı. Eski heykelleri, çağdaş re­sim taslaklarını inceledi. Hey­kel yapma tekniğini öğrendi.

Tanınmış sanatçıların figürle­rini kopya etti. Bu arada Medicilerden Larenzo, onu sarayına aldı. Mikelanjelo Medicilerin çevresindeki bir­çok hümanist ile ilişki kurdu. Sanatını geliştirdi. Eserler ver­meye başladı. Lorenzo'nun ölü­mü üzerine baba evine döndü (1492). Heykel yapmayı sürdürdü.

Bir papazın yardımıyla gizlice sağ­ladığı kadavralar üzerinde çalışa­rak anatomi bilgisini geliştirdi. Karışıklık ve ayaklanmalar nedeniyle Floransa'dan ayrılarak Venedik'e oradan da Bologna'ya gitti. 1495'te Floransa'ya döndü; burada yaptığı bir nikelin beğenilmesi üzerine Roma'ya çağrıldı. Orada eski Roma eserlerini inceledi. Bachus ve Vatikan Pietası adlı eserlerini yaptı. Yeniden Floransa'ya döndü. Tanınmış kişilerden birçok sipariş aldı. Artık o, bölgenin en büyük heykelcilerin­den biri olmuştu. Mermerden Davut (Da­vid) heykelini yaptı. Bu çok başarılı eserin­de, gövde hareket etmeye hazır gibidir. Da­ha sonra Esirler ve Musa heykellerini yap­tı. Durmadan sanatı için çalıştı. Mimarlık, resim ve şiirde de birbirinden güzel eserler yarattı. Gündüz ve Gece, Alaca Karanlık ve I Şafak, Zafer adlı figürleri, tanınmış eserleri arasındadır. Roma'daki Sen Piyer (Saint-Pierre) kilisesinin kubbesini ve iç süslerini de o yaptı. Mikelanjelo seksen sekiz yaşında iken Roma'da öldü. Yeğeni cenazeyi gizlice Flo­ransa'ya götürdü.

kategori: 

Yeni yorum ekle

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.