Ülkemizdeki Deprem Bölgeleri (Kuşakları)


data-ad-client="ca-pub-8447255288543551"
data-ad-slot="3941138620"
data-ad-format="auto">

deprem

Bayındırlık ve İskân Bakanlığının 1996 yılında oluşturduğu Türkiye deprem haritasına istinaden ülkemizde deprem bölgeleri risk ve yoğunluğa göre 5’e ayrılmıştır. Bu ayrımda yaklaşık yüz yıllık deprem hareketleri de baz alınmıştır.

1.Derece Deprem Kuşağı

Tektonik hareketler sonucu oluşan çukurlar ve kırık olup aktif halde bulunan fay hatlarına yakın alanlardır. Fay hatları bu bölgede yer yüzeyine daha yakındır.

A) Kuzey Anadolu Fay Hattı: Çanakkale Saros Körfezinden başlayıp, İstanbul’un özellikle Marmara sahil kısmı, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Düzce, Bolu Karabük, Çankırı, Kastamonu Tosya, Çorum’un kuzey ilçeleri(Kargı, Osmancık, Sungurlu), Amasya, Tokat, Sivas’ın Zara, Doğanşar, İmranlı, Suşehri ilçelerini kapsayan bölüm, Erzincan, Erzurum, Ağrı’nın güney kesimleri ve Aras vadisine kadar uzanan hattır. Ortalama 1500 km uzunluktadır. Bu bölgenin bugüne kadarki en şiddetli depremi 1939 yılında meydana gelen ve 7,9 şiddetindeki Erzincan depremidir. Bu deprem ülkemizde bu güne kadar yaşanmış en şiddetli deprem olarak da tarihteki yerini almıştır.

B) Batı Anadolu Fay Hattı: Ege Bölgesini içine alan bu hat Bakırçay’dan başlayarak; İzmir, Aydın, Isparta, Burdur, Balıkesir, Manisa, Bursa’nın bir kısmını da içine alan hattır. Göller Yöresi de bu hattın içinde yer alır. Bu bölgenin bugüne kadarki en şiddetli depremi 1953 yılında Çanakkale(Yenice)de 7,2 ve 1957 yılında Muğla’da meydana gelen 7,1 şiddetindeki depremdir.

C) Güney Anadolu Fay Hattı: İskenderun Körfezi ve Hatay Amanos (Nurdağı) dağı uzantısından başlayıp kuzeye doğu yay çizerek devam eden ve Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Siirt,  Tunceli, Bingöl, Bitlis, Muş, Van, Şırnak, Hakkâri’yi içine alan hattır. Bu bölgenin bugüne kadarki en şiddetli depremi 1976 yılında meydana gelen ve 7,5 şiddetindeki Van (Muradiye) depremidir.

2.Derece Deprem Kuşağı

1.Derece deprem kuşağının çevresini kuşatan ve 1.derece deprem kuşağına en yakın konumda olan hattır. Bu hat içerisinde; kuzeyde Tekirdağ, Zonguldak, İstanbul’un kuzey ilçeleri, güneyde; Antalya, Afyon, Kütahya, Eskişehir, Çankırı ve Çorum’un güney ilçeleri, Elazığ, Malatya’nın bazı ilçeleri, doğuda; Diyarbakır, Batman, Erzurum ve Ağrı’nın kuzey ilçeleri, Iğdır, Kars, Ardahan illeri yer alır.

3. ve 4.Derece Deprem Kuşağı

Bu kuşak içerisinde Trakya bölgesinden; Kırıkkale, Edirne ve Tekirdağ, İç Anadolu bölgesinden Ankara’nın güney ilçeleriyle birlikte Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kayseri, Sivas ve Adananın bir kısmı, Karadeniz bölgesinden kıyıya paralel şekilde uzanan kuzey Anadolu dağlarının etekleri olarak nitelendirebileceğimiz, Sinop’tan başlayarak; Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin güney bölgesinde ise; Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Mardin illeri yer alır.   

5.Derece Deprem Kuşağı

Bu kuşak içerisinde Tuz gölü civarı ile Konya, Karaman, Aksaray, Tarsus ile Gaziantep ve Şanlıurfa’nın Suriye sınırına yakın bölgesi yer alır. Ülkemizde deprem riskinin en az olduğu bölgeler bu kuşakta yer alır.

kategori: 

Yeni yorum ekle

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.