Antalya'nın Şirin İlçesi Serik


data-ad-client="ca-pub-8447255288543551"
data-ad-slot="3941138620"
data-ad-format="auto">

Serik, Antalya’nın ilçesi ve bu ilçenin mer­kezidir. İl merkezinin doğusunda, Batı Toros Dağları’nın güneyinde, kendi adıyla anılan ovanın kenarında, kıyıdan 7 km kadar içe­ride kurulmuştur. Yüzölçümü 1.550 km2, denizden yüksekliği 28 m, Antalya’ya uzaklığı 39 km’dir. Toplam nüfusu 113.761, ilçe merkezinin nüfusu 113.761’dir.

İklimi:

İlçeye Akdeniz iklimi hakimdir. Yağışlar boldur. Yalnız yaz mevsimi kurak geçer. Tabii bitki örtüsünü 200-300 m’ye kadar makiler, daha yukarılarda ise ormanlar teş­kil eder. Yabani zeytinlikler geniş yer tutar. Akdeniz’e dökülen küçük dereler başlıca akarsularıdır. Köprü Çayı da ilçenin doğu­sundan geçer.

Tarihçe:

Anadolu Selçuklu Devleti’nin sınırlarına dahil olan Serik ve çevresi, Haçlı Seferleri sırasında yeniden Bizans’a geçmiştir. Bun­dan sonra zaman zaman Türklerle Bizanslılar arasında el değiştirmiş, Sulun Gıyasettin Keyhüsrev zamanında yeniden Anadolu Selçuklu Devleti topraklarına katılmıştır. Selçukluların zayıflamasından ve yıkılmasından sonra merkezi Isparta olan Hamitogulları Türkmen Beyliği’nin sınırları içinde kalmıştır.

Bölgenin 1392’de Yıldırım Bayezid tarafından fethiyle de Osmanlı topraklarına katılmıştır. İlçe merkezi olan Serik, ilk defa 1883’te Ktikes adıyla kurulmuş, 1914’te nahiye, Cumhuriyet döneminde de 1926’da Antalya’nın bir kazası olmuştur.

Tarım:

Tarım, turfanda sebzecilik ve mey­veciliğe dayanır. Hayvancılık küçük çaplı­dır. Orman ürünleri değerlendirilir. İlçe merkezinde canlı bir ticari hayat vardır. Buğday, arpa, mısır, nohut ve susam en çok üretilen tarım ürünleridir. Pamuk eki­mi yapılır. Turfanda sebzecilik ilçenin en önemli gelir kaynakları arasındadır. Taze fasulye, domates, biber ve salatalık en çok yetiştirilen turfanda sebzelerdir. Meyveler­den turunçgiller üretimi önemlidir. En çok portakal ve mandalina yetiştirilir. Kavun - karpuz üretimi de yapılır. Yerfıstığı ekilir. Zeytincilik gelişmektedir. Orman ürünleri değerlendirilir. Sağlanan keresteler Antal­ya ve İstanbul'a sevk edilir. Sığır, koyun ve kıl keçisi en çok beslenen hayvanlardır. İlçe merkezinde çırçır atölyeleri vardır. İlçe sınırları içinde M.T.A. tarafından fosfat, krom ve manganez rezervleri tespit edilmiş­tir.

Turizm:

İlçenin Akdeniz kıyıları ilgi çeken yerlerdir. Buradaki plajlar ve dinlenme tesisleri her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti çekmektedir. Özellikle Belek beldesinin 22 km lik kumsalı dünya çapında bilinen bir turizm mekanı haline gelmiştir.  İlçe merkezinin yakınlarındaki Helenistik çağdan kalan Aspendos şehrinin Akropolü ve Tiyatrosu, Pednelissos Antik Kenti, Sillyon Antik Kenti, 35 km kadar kuzeyindeki antik Selge Şehri Harabeleri İle Boztepe Köyü’ndeki 1820’de inşa edilen Hacı Hasan Camisi ilçedeki başlıca tarihi eserlerdir. Ayrıca ilçenin Gebiz bucağında 50 m uzunluğundaki Demirciler Mağarası da ilgi çeken yerler arasındadır.

Serik, Antalya-Mersin sahil yolu üzerinde­dir.

kategori: 

Yeni yorum ekle

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.